Podporte Dom Svitania, n.o. prostredníctvom 2% (3%) z dane aj v roku 2022!
Peniaze použijeme na dobrú vec.
Ďakujeme za Vašu priazeň!


Formuláre:

Nová výročná správa za rok 2019

Našu výročnú správu za rok 2019 si môžete prezrieť a stiahnuť vo formáte .pdf TU.

Archív výročných správ


Krízový plán Covid-19
TU

Kontakt

Dom Svitania, n.o.

900 63 Jakubov 79
Telefón: +421 905 810 749
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľka n.o.:  Ing. Marta Prochyrová
účet: SK62 0900 0000 0001 8934 6282
 

Wales – pracovná cesta

V dňoch 29.5. – 5.6.2009 sme sa zúčastnili pracovného stretnutia projektu “Európska škola sociálneho podnikania“ vo Walese. Na stretnutie nás pozval partner projektu SIAWNS TEG z Veľkej Británie - Walesu a Agentúra špecializovaných služieb pre autistov a iné zdravotné postihnutia v Bratislave. Tretím partnerom projektu je EMIT CZ, s.r.o. z Českej republiky. Hlavným cieľom tohto projektu je rozšíriť partnerstvo, spoznať partnerské organizácie a neformálnym vzdelávaním sa oboznámiť s ich aktuálnou činnosťou v oblasti sociálneho podnikania – partneri sa navzájom učia cez legislatívne, organizačné, finančné a iné podmienky spoznať kontext sociálneho podnikania v jednotlivých krajinách zapojených do učiaceho sa partnerstva.
Navštívili sme niektoré sociálne podniky v meste Newtown a v oblasti Powys, je ich tu cca 2500.
Po celý týždeň nás sprevádzali nesmierne milí ľudia a veľmi netypické anglické počasie – bolo tak krásne, že domáci sa nevedeli vynačudovať. Pobyt nám priniesol cenné osobné skúsenosti, pracovné partnerstvá, nové priateľstvá a pocit, že aj my na Slovensku vieme robiť to, čo robia inde v Európe.

Mgr. Stefi Nováková
29.5. 2009
Odchod s Jakubova , 7:15, príchod letisko BA 7:50 ,odlet 9:30 prílet menčester 12:00
Hotel Bell- Newton 15:00 hod. leteli sme z Skyeurope erlians.

Už som sa tešila . Cestou na letisko sme chutili jednu kolónu išli sme Nininým autom ona nás už čakala na letisku .Prišli sme na letisko včas .Keď sme dorazili išli sme odovzdať batožinu a kaviareň bola naša. Po vyzvaní sme išli k východu ktorý nám udali. V čakacej zóne bolo teplo .Konečne sme išli do lietadla ,išla som do predu a hľadala som naše miesta. Ja som mala 14 D a Stefi 14 F.Starosta Ružinova sedel s nami v trojke .usadili sme sa v lietadle ,ukázali nám ako sa používa nafukovacia vesta a všetko čo by sme mali vedieť .Hlásili že sa Fero nedostavil . nakoniec sme zistili že je vo vezení ale batožina mu prišla lebo v Menžestri chodila stále jedna kabela stále dokola .Najprv sme sa trošku povozili po ranveji ale potom sme vyštartovali ako z gumipušky bola to sranda. Ked sme išli hore pozerala som na zem ale keď začali mraky nevidela som nič. V lietadle roznášali občerstvenie . ja som si kúpila mafinku. Pri jedení som pozerala dole na zem mraky boli ako našľahaný sneh ,krásne. Preletovali sme turbulenciami. Sedela som dole pod krídlom .Leteli sme vo výške 10 000km nad zemou a -50 stupňov Celzia. Leteli sme 2 hodiny aj niečo. Let bol príjemný .Pri pristávaní sme sa točili 4x zosadli sme dolu ako na bobovej dráhe .Lietadlo sa pripojilo ku chodbičke zo schodmi. Prešli sme pasovou kontrolou a išli sme si pre batožinu .Mali pokazený pás. Dlho sme čakali ale nakoniec prišli .Ja zo Stefi sme mali najväčšie kufre z našich . Čakal nás tam už mini bus zelený ako máme mi Mínu, šoféroval Alan. Išli sme 2 a pol hodiny do Newtonu. Na lúkach sa pásli ovečky , kravy ,kone ale videli sme aj húsky. Mne sa páčili malé aj väčšie domčeky s peknou predzáhradkou a dvorom. Keď sme prišli k hotelu pobrali sme si kufre a išli sme do izieb. My 2 sme mali 10 .Hotel mal malé úzke chodbičky a ale aj šialené schody hlavne 19-20 izba. Ja som išla prvá popozerala som si celú izbu no malá kúpelka sprcha s kolečkom ,záchod páka a na miesto WC papieru kozmetické utierky. Nemohla som nájsť zastrčky ale našla som bola potrebná redukcia (slovenská zastrčka ktorá sa zasunula do ich zástrčky. Podala som hlásenie aká je izba. Mne sa páčila. My dve sme si išli odpočinúť a potom sme sa išli prejsť do mesta .dohodli sme sa, Stretávka pred hotelom a išli sme do OCEAN FISCHU. Tam som si dala pečené kura hranolky a oblohu. Tam už na nás čakali tony s rodinou Adam s dcérami a Daina .Dobre bolo jedlo ale boli veľké porcie a mastné .Po večeri sme ešte išli hrať bowling do klubu .Požičali sme si topánky .Mne sa moc nedarilo mala som iba 30 bodov. Najslabšia ale bolo to super sranda. Po športovom výkone sme si išli niečo vypiť.Tá kaviareň bola najstaria budova newtonu. Ked sme sedeli tam nám prišla smska od koleginiek ktoré prevzali 1 cenu 2500 eur za socialnu rehabilitáciu. Potešili sme sa všetci nám blahoželali. Po príchode na hotel sme boli ešte smädný tak sme si ešte niečo dali v našom hotelovom bare .okolo 23:00 sme išli spať.


30.5.2009

Ráno som vstala o pol 6 Stefi ešte spala O 9 boli raňajky .Tipické anglické raňajky.: grilované párky , volské oko , fazuľka s paradajkami a sendviče .Mali sme mať míting v parku ale nakoniec sme mali tu v hoteli Rozoberali sme program ktorý si pre nás pripravili ale najprv sme sa predstavili oko sa voláme a odkiaľ sme a čo robíme . Išla som si na hodinku ľahnúť, Stefi išla do mesta .Ja som čakala na svadbu aby som ju mohla vyfotiť. Vyfotila som si nevestu .Chvíľku sme boli na izbe a potom sme sa išli popozerať po nákupných pasážach. Pripojil sa k nám z našej skupiny jeden pán kúpili sme si nanuky. Je krásne teplo .Poprechádzali sme sa aj pri potoku. Vrátila som sa sama do hotela s nákupom Stefi ma čakala pri moste . radšej sme boli v meste bolo tam veľa svadobčanom .Mali svadbu tu v hotely a mali aj svojho dídžeja . Keď sme prišli z mesta išli sme na izbu odpočinúť si Ale spali sme až do rána ja som sa najedla a dala tabletky potom som si aj ja ľahla .o 00:00 končili svadobčania a o 4 hodine začali čvirikať vtáčky.

31.5.2009

O 9:00 máme raňajky a o 11:00 odchádzame na Castel Powis a o 15:30 sme mali odchod zo zámku prišiel pre nás mikrobus čo nás viezol sem. Anglické raňajky sa mi moc nepáčia. Veľa kalórii. Pred odchodom sme sa išli s Katkou pozrieť do kostola oproti . Zámok bol krásny ale než sme sa išli pozrieť dnu poprechádzali sa v jeho záhradách .Pri vstupnej bráne sa pásli kačky s káčerom.Po nádvorí sa prechádzali medzi ľuďmi a pávica vbehla aj do občerstvenia. Boli sme aj v obchode zo suvenírmi tam som kúpila magnetku s motívmi hradu .Bolo tam krásne všelikde sme sa fotili .Keď sme prišli domov na hotel chvíľku sme si odpočinuli a išli sme sa prejsť do mesta .Celý Newton sme si pochodili. Nie je to veľké mesto .JA , Stefi a Kvetka sme si urobili peknú chvíľku pri vode na lavičke malí piknik lebo sa nám ešte nechcelo ísť na hotel . o všeličom sme sa rozprávali .Zajtra na nás čaká skoré stávanie. Ideme na vodopády .


1.6.2009

O pol 8 po raňajkách sme mali zras na stanici v Newtone. Cieľová stanica bola ABERYSTWYTCH. Kúsok od mora. Mali sme čas 2 hodiny tak sme išli k moru k oceánu .Namočila som si nohy . Bol to super pocit. Cestou chodil po celom vozni jedálný vozík aj zo sprievodkinou. Cestovali sme 1,5 hodiny .Blížil sa čas keď sme museli ísť na malí historicky vláčik ktorým sme išli hodinu aj voľačo .Fotilo sa . Príjazd na miesto sa volalo Devils brigde – diabolské mosty. Bolo to ako v tatrách strmé schody s pekným výhľadom na vodopád ,nemalo to konca. Pri dosiahnutí vrcholu som si vydýchla. Išli sme sa ešte občerstviť a počkať na ostatných.2 chlapi s našej skupiny sa kúpali v mori tak si sušili plavky na plote jednému spadli ale našli sa. Pri čakaní na vláčik sme si mi zo Stefi ľahli do trávi a odpočívali sme. Ja som išla rýchlo fotiť vláči akurát prichádzal. Niesli sme im aj darčeky od nás zo Slovenska .Pri príchode do stanice sme mali 2,5 hodiny čas tak sme ešte išli k moru. Chlapci sa ešte vykúpali ja som si ešte raz namočila nohy a keď sme už mali ísť na stanicu opálené ,najedené a spokojné ,že sme boli v mori sme išli na stanicu tam som kŕmila čajku s holubmi. Keď sme prišli do Newtawnu išli sme si sadnúť do jedného Pabu. Porozprávali sme si zážitky čo sme prežili. Super deň.

2.6.2009

Dnes sa chystáme do sociálneho podniku tu v nutawne. O pol 8 sme mali raňajky. Išli sme pešo do Phonixu. Pekne nás privítali usadili nás do kresiel porozdeľovali nás do skupiniek. Aký je to sociálny podnik? Ja napríklad som išla s JO a Martinom pre staré sedačky skrine čo už ľudia nepotrebovali .Pýtali sme sa či ľudí si prajú to vyhodiť alebo si to môžu zobrať do firmy kde to separujú a predajú to zase .Dali mi reflexnú vestu s ich nápisom. Boli so mnou veľmi spokojný aj sme sa fotili .Išli sme na 4 adresy a potom sme to niesli do triedeného odpadu ktorý by mohol biť aj na slovensku. Mi sme došli až posledný ale boli sme naozaj daľeko .Ostatné neviem lebo sme hneď išli .Darovali mi vestu čo som mala na sebe .Ja so všetkým rozdávala darčeky Len JO chýbala ale darček som nechala u Martina. Veľmi sa potešili ,a ja som povedala ,že už som ich .Keď sme končili návštevu ani sa mi nechcelo odísť preč od mojich pracovných kolegov .Aby som nezabudla zadrela som si triesku pri práci tak som si ju priniesla do hotela .Bola som rada ak som si mohla vyskúšať niečo nové .Po odpočinku na hoteli sme išli do mesta volali sme domov z telefonnej búdky. Dvom našim dámam som robila masáž krku.

3.6.2009

Dneska máme na pláne skautský domov. Rovena –košíky

Pán Bodfari Charkoal-spacovanie čerstvého dreva Najprv nám porozprávalo jeho skautskom odieli kdo ,čo kde kedy robý a koná sa Potom som si skúšala ostružlikať nohu na stoličku a spravila so 2kusy .Evin a pán mi pomáhali a povedali ako mi to dobre ide .Evin sa mi páčil ako všetko poumýval po obede. Odtiaľ sme išli do mesta kúpiť si večeru a išli sme sa niečoho napiť. Nakupovali sme si darčeky pre známych ale aj pre seba. Odišli sme do hotela s nákupmi .Ja som si tam vybrala modrú sukňu zo vzorom modré tričko a ako darček od Kvetky náhrdelník. Hneď som sa išla pochváliť čo som si kúpila do baru kde sedeli ostatný .Večer som si pozrela ako hrajú 2 páni gulečník Niečoho som sa napila a išla som si ľahnúť.

4.6.2009

Ráno o 10:00 sme mali spoločné stretnutie ktoré moderovala Katka Sabová ktoré sa konalo v našej jedálni .Prezentovali sa Česi ,Angličania a my Slováci. Dostali sme sa s našou prezentáciou až o pol 3 na rad mali sme veľký úspech .Končili sme o 15:05 .Chvíľu sme si odpočinuli a pobalili sa na izbe a neskôr sme išli do mesta o 19:00 sme museli biť naspäť lebo sme mali stretávku v talianskej reštaurácii. Toto slúžilo na odovzdanie darčekov pre všetkých a rozlúčiť sa s ostatnými s ktorými už nebudeme .Sedeli sme ako sardinky na sebe a začali nám postupne nosiť jedlá len to už bolo dosť na večer. Pán kuchár sa nás chodili pýtať či nám chutí a ja som si ho potom aj vifotila. Prišli sme už po 00:00 tak som sa išla umyť a do hajať.

5.6.2009

Stávali sme skoro ráno lebo sme sa museli skoro najesť a odchádzať na letisko. Nalodili sme kufre do Alanového auta a my a vyrazili sme na letisko menčester. Odovzdali sme batožinu išli sme si na kávičku popozerali obchodíky sledovali sme tabulu s odletmi teda aspoň ja mala som to zverené prešli sme vecnou kontrolou a išli čakať kým priletí lietadlo .My sme mali číslo východu 06 . Ja som išla prvá do lietadla viem ako to spraviť. Sedela som s naším starostom Ružinova . Let prebiehal dobre len mne bolo trošku ťažko .Leteli sme vo výške 10 650 km -53 stupňov Celzia a 1000 km za hodinu V Bratislave na letisku ma už čakal Peťko. Prišla pre nás Nina s priateľom našim pracovným novým autom z domu svitania , zobrali sme ľudí koľko sa stalo . Odviezli sme ľudí my sme išli ešte do teska nakupovať a potom sme frčali domov. Odlet menčester 12:24 Prílet BA 14:19 A .č . 15:19 našeho času 6 gates –nástupište

Záver:

Táto pracovná dovolenka s porovnaní čo som bola v írsku je 100 krát lepšia ,lepšie možnosti skúsenia si inej práce . Veľmi chcem poďakovať za túto možnosť organizátorom tohto projektu spoznávať svet , cudzích ľudí , nadväzovať medziľudské vzťahy. Rada by som sa znova stretla a podievala sa na tomto projekte znova .Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

S pozdravom Kamilka.Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Joomla Templates by Joomla51.com