Podporte Dom Svitania, n.o. prostredníctvom 2% (3%) z dane aj v roku 2022!
Peniaze použijeme na dobrú vec.
Ďakujeme za Vašu priazeň!


Formuláre:

Nová výročná správa za rok 2019

Našu výročnú správu za rok 2019 si môžete prezrieť a stiahnuť vo formáte .pdf TU.

Archív výročných správ


Krízový plán Covid-19
TU

Kontakt

Dom Svitania, n.o.

900 63 Jakubov 79
Telefón: +421 905 810 749
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľka n.o.:  Ing. Marta Prochyrová
účet: SK62 0900 0000 0001 8934 6282
 
Chyba
  • JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /home/web/domsvitania.sk/jml/images/2010berlin
Poznámka
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2010berlin

Berlín 2010

Medzinárodný svetový kongres Inclusion International 2010 o Dohovore OSN o právach ľudí s mentálnym postihnutím sa konal v dňoch 16. -19. júna v Berlíne. Na tomto kongrese ma zaujali témy, ktoré tam v rôznych workšopoch prednášali ľudia z Indonézie, Anglicka a pod. Mňa zaujalo viac tém, ktoré tam prednášali,napríklad o začlenení ľudí s mentálnym postihnutím medzi zdravých ľudí, inkluzívne vzdelávanie, vytvorenie pracovných miest pre ľudí s hendikepom.
Okrem rôznych prednášok bol aj kultúrny program, na ktorom vystupovala skupina, v ktorej účinkovali hendikepovaní ľudia spolu so zdravými a boli tak zohratí, že som mal pocit, akoby žiaden účinkujúci zo skupiny nemal hendikep. Na kongrese rozprávali o tom, že krajina, ktorá podpíše dohovor, musí upraviť zákony tak, aby ľudia s hendikepom mali rovnaké práva ako bežný človek bez postihnutia, to znamená, aby ľudia s hendikepom sa mohli zamestnať na voľnom pracovnom trhu, chodiť do škôl so študentmi bez postihnutia a zdokonaľovať svoje vedomosti na stredných a vysokých školách, aby mohli chodiť na rôzne spoločenské podujatia a pod. Čo ma potešilo, bolo to, že v niektorých krajinách sa o tom nielen hovorí, ale sa to postupne zavádza do praxe. A o tom je dohovor práv ľudí s mentálnym postihnutím, aby ich spoločnosť prijala medzi seba a neodsudzovala ich za to, že majú nejaký hendikep, aby spoločnosť napomáhala týmto ľuďom, ktorí majú právo na rovnocenný život. Kongres v Berlíne bol výborný, pretože som sa tam dozvedel veľa užitočných vecí, ktoré ma zaujali.

LubkoSvetový medzinárodný kongres Inklusion International, Berlín 15. -19.6. 2010

Kongres bol organizovaný nemeckou asociáciou Lebenshilfe a organizáciou Inklusion Europe.

Na kongres sme išli 5 členov z Jakubova: Kamilka Sestrienková, Lubko Jančí, Vladko Košík, Nina Nováková, Stefi Nováková. Išla aj posádka z Bratislavy. Niektorých sme viezli my a išlo ešte jedno auto s ostatnými. Cesta prebiehala dobre, často sme stáli. Podriemkavali sme si, srandovali, skrátka dobrá nálada. Hrialo slniečko. Frantík (navigácia) nás navigoval dobre až do hotela Ludvig van Beethoven. Ubytovanie bolo super. Večer, keď sme prišli, sme sa išli prejsť a niečo si zobnúť na večeru.


Po raňajkách sme išli autom do Estrelu, na kongres cesta nám trvala 10 minút autom. Na registrácii sme dlho čakali, dostali sme visačky na krk a tašky s programom. Bol to veľký hotel, ale keď sa tam človek aklimatizoval, bolo fajn.
Veľmi sa mi tam páčilo. Ubytovanie, program, strava a výlet do mesta. Na kongrese sme sa vždy rozdelili do skupiniek a chodil nám prekladať nejaký náš člen skupiny. Prekladanie a hlavne počúvanie bolo únavné, ale zaujímavé. Ja som bola často unavená. Bola tam aj odpočinková miestnosť, kde sme si mohli oddýchnuť. Prednášky si veľmi pekne pripravili rôzne zahraničné krajiny. Boli tam aj Česi z Prahy.
Pred vchodom do sál NEW YORK boli prekladacie sluchátka a ďalej mali stánky rôzne organizácie a krajiny, rozdávali darčeky a prezentovali sa. Lebenshilfe bol náš stánok na stretávku. Z týchto stánkov sa mi najviac páčil stánok s hračkami a piesočkom, kde sa dalo kresliť. 3 dni som rozdávala naše medovníčky, ktoré sme s mamkou upiekli. Rozdávala som aj v hoteli, kde sme bývali, ale hlavne na kongrese prednášajúcim a ľuďom v stánkoch, potešili sa. Nosila som naše modré tričko DomSvitania. Nevedela som po nemecky, ale iní pochopili, že je to darček zo Slovenska pre nich. Prezentovať sa musím vedieť aj v zahraničí. Cez pobyt v Berlíne bolo krásne počasie, trošku fúkalo, bol futbal a kopec srandy.
Keď sme išli domov, trošku sa ochladilo. V sobotu sme mali ešte program do 14:00 - ukončovací. Cestu domov som skoro celú prespala.
Tešila som sa, keď sme mali ísť do Berlína poznávať nových ľudí, nové kontakty. Som rada, že som mohla ísť aj ja, rada chodím po kongresoch, predajoch a konferenciách, veľmi ma to baví. Bola tu jazyková bariéra, ale zvládli sme to, vždy bol niekto pri nás, keď sme niečo potrebovali.

Záver:
Rada by som ešte išla na takýto kongres, veľmi sa mi to páčilo, bolo to poučné.

Kamilka
Svetový medzinárodný kongres Inklusion International, Berlín 15. - 19.6.2010

Tento kongres sa konal v dňoch 15.6. až 19.6. 2010 v Berlíne. Zišli sa tu ľudia zo všetkých krajín sveta. Kongres sa zaoberal problémami ľudí s telesným a mentálnym postihnutím zo všetkých štátov. V každom štáte sú podmienky pre týchto ľudí odlišné. V štátoch západnej Európy je táto otázka na vyššej úrovni ako u nás. Najhoršie sú na tom štáty Afriky a južnej Ameriky. Sú to štáty, kde životná úroveň je stále slabá a preto im treba hlavne materiálne pomáhať. Hlavnou myšlienkou kongresu bolo uzavretie medzinárodného dohovoru, kde budú zakotvené práva ľudí s postihnutím a úlohy pre jednotlivé krajiny, ktorých vláda bude musieť tento dohovor rešpektovať. Táto konferencia bola podľa mňa na vyššej úrovni ako konferencii konaná v Holandsku v roku 2003.

Vlado
{gallery}2010berlin{/gallery}
Joomla Templates by Joomla51.com