Podporte Dom Svitania, n.o. prostredníctvom 2% (3%) z dane aj v roku 2022!
Peniaze použijeme na dobrú vec.
Ďakujeme za Vašu priazeň!


Formuláre:

Nová výročná správa za rok 2019

Našu výročnú správu za rok 2019 si môžete prezrieť a stiahnuť vo formáte .pdf TU.

Archív výročných správ


Krízový plán Covid-19
TU

Kontakt

Dom Svitania, n.o.

900 63 Jakubov 79
Telefón: +421 905 810 749
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľka n.o.:  Ing. Marta Prochyrová
účet: SK62 0900 0000 0001 8934 6282
 
Chyba
  • JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /home/web/domsvitania.sk/jml/images/2012nemecko50
Poznámka
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2012nemecko50

Návšteva v Nemecku na jubileu Lebenshilfe Siegen

Lebenshilfe Siegen v Nemecku, naša partnerská organizácia, oslavovalo 50.výročie založenia organizácie a na túto udalosť sme boli pozvaní ako oficiálni hostia.

12.5.2012 ráno sme odchádzali z Jakubova (Marcela, Vlado a ja), išli sme cez hraničný priechod - kompu v Záhorskej Vsi do Rakúska ... Lebenshilfe Siegen v Nemecku, naša partnerská organizácia, oslavovalo 50.výročie založenia organizácie a na túto udalosť sme boli pozvaní ako oficiálni hostia.


12.5.2012 ráno sme odchádzali z Jakubova (Marcela, Vlado a ja), išli sme cez hraničný priechod - kompu v Záhorskej Vsi do Rakúska, po ceste č.8 až po nájazd na diaľnicu. Diaľnicou sme prešli celé Rakúsko, v Nemecku po diaľnici č.3 sme prišli až po diaľničnú križovatku v Aschafennburgu, tam sme zišli z diaľnice smerom na Siegen. O 17. 30 po 10 hodinách cesty sme prišli k našim hostiteľom k Dohmwirthovcom. Po zvítaní s domácimi sme sa ubytovali v hoteli Everts v Deuzi. Po ubytovaní sme sa stretli znovu s Inge a Karlom a išli sme na spoločnú večeru. Odovzdali sme im darčeky a pozdravy od kolegov a kolegýň. Povedali sme si podrobnosti o programe nasledujúceho dňa, kedy mala byť plánovaná oslava 50. výročia založenia Lebenshilfe Siegen. Inge nám o.i. potvrdila informáciu, že sa už nebude uchádzať o miesto predsedníčky Lebenshilfe Siegen vo voľbách, ktoré budú mať v lete tohto roku. Funkciu predsedníčky vykonávala 20 rokov.
Počas večere sme si prebrali aj program nasledujúcich dní.


13.5.2012 dopoludnia sme spolu s manželmi Dohmwirthovcami odcestovali do Netphenu. Oslava 50. výročia založenie Lebenshilfe Siegen sa konala v Georg-Heimann-Halle v Netphene. Strávili sme tu celý deň. Ako postupne prichádzali hostia, zvítali sme sa so všetkými známymi a boli sme predstavení ostatným oficiálnym hosťom: starosta mesta Netphen, mesta Siegen, zástupcom sociálneho oddelenia mesta, pani Heike Braun z Lebenshilfe NRDW, pôvodnými zakladateľmi Lebenshilfe – pani Kliffmuller, pán Frank, Reinschmidt, Schwarz a iní. V sále bolo cca 250 hostí.
O 13.30 sa začala slávnosť, podľa programu vystupovali jednotliví hostia s príhovormi a medzi nimi boli vystúpenia mladých ľudí s postihnutím.
Ja som mala príhovor v mene slovenskej delegácie, a odovzdala som pozdravy a prejavy úcty a uznania aj ako predsedníčka ZPMP v SR. Poďakovala som členom Lebenshilfe Siegen, ale najmä pani Inge Dohmwirth za podporu a pomoc, ktorú nám poskytovali a poskytujú dodnes. Je to už 18 rokov, v roku 1994 sme spolu s Inge uzavreli „partnerschaft“. Počas týchto rokov s obdivom a rešpektom sledujeme, ako systematicky budujú sieť pomoci a podpory pre ľudí s postihnutím. Oni spolu s nami a my spolu s nimi sme prežívali mnohé úspechy a dosahovali sme ďalšie méty. Náš vzťah nie je len partnerský, ale aj priateľský, a to sa týka mnohých členov Lebenshilfe Siegen a našich rodín.
Odznelo naozaj veľa ďakovných rečí a príhovorov, kultúrny program predviedli ľudia s mentálnym postihnutím a celá akcia bola veľmi dobre pripravená. Po oficiálnej časti sa podávala káva a výborné koláče, ktoré priniesli členovia Lebenshilfe. Súčasťou programu bol aj „bazár“ rôznych ručne robených výrobkov, ktoré venovali členovia Lebenshilfe. My sme do tohto bazáru prispeli výrobkami z chránenej diele Domu Svitania, n.o. Výťažok z bazáru bol v prospech Lebenshilfe Siegen. Po ukončení akcie sme spolu s našimi hostiteľmi Inge a Karlom a s našimi priateľmi Elisabeth a Wolfgangom išli na spoločnú večeru. Zhodnotili sme priebeh akcie, pozreli sme si fotky a ukončili sme tento úspešný deň.


14.5.2012 sme spolu s manželmi Dohmwirthovcami a Gottmannovcami navštívili chránené bývanie v Eschenbachu. Zariadenia, v ktorých Lebenshilfe Siegen poskytuje rôzne typy chráneného a podporovaného bývania a služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím, vybudovalo samotné miestne združenie. Momentálne poskytujú bývanie pre 46 klientov a mnohí na miesto v chránenom bývaní ešte stále čakajú. Niektorí z obyvateľov sú už aj dôchodcovia a sú cez deň doma (v bývaní). Chránené bývanie je veľmi komfortné, všetci obyvatelia majú svoje samostatné izby a vždy dvaja majú spoločnú kúpeľňu. Lebenshilfe poskytuje tiež podporné ambulantné služby rôzneho zamerania, rôzne druhy poradenstva a vzdelávanie pre svoju cieľovú skupinu. Exkurzia bola veľmi zaujímavá.
Popoludní sme si urobili prechádzku po starom centre mesta Siegen. O 18. hod. sme sa stretli u Dohmwirthovcov s členmi Predsedníctva Lebenshilfe Siegen. Odpovedali sme im na otázky ohľadom fungovania nášho národného aj regionálneho združenia ZPMP, ale najmä obidvoch zariadení – Domu Svitania, n.o. a Vstúpte, n.o. Poinformovali sme ich o novinkách a pozvali sme ich na návštevu k nám na Slovensko v októbri, kedy budeme aj my oslavovať 15. výročie založenia Domu Svitania a vzniku OZ Svitanie – ZPMP Malacky.


15.5.2012 sme sa ráno po raňajkách rozlúčili s pani Inge Dohmwirth a odcestovali sme späť na Slovensko. Cesta bola dlhá cca 930 km. Docestovali sme o 19.30 hod.
Do Domu Svitania, n.o. sme priviezli veľa materiálu do chránených dielní, najmä tapety pre kníhviazačov. Od rodiny Gottmann sme dostali sponzorský dar na podporu prevádzky našich chránených dielní. S kolegami v Dome Svitania, n.o. sme si urobili krátku rekapituláciu celej akcie a spoločne sme si pozreli fotky.


Zapísala Stefi Nováková, 18.mája 2012


{gallery}2012nemecko50{/gallery}
Joomla Templates by Joomla51.com