Podporte Dom Svitania, n.o. prostredníctvom 2% (3%) z dane aj v roku 2022!
Peniaze použijeme na dobrú vec.
Ďakujeme za Vašu priazeň!


Formuláre:

Nová výročná správa za rok 2019

Našu výročnú správu za rok 2019 si môžete prezrieť a stiahnuť vo formáte .pdf TU.

Archív výročných správ


Krízový plán Covid-19
TU

Kontakt

Dom Svitania, n.o.

900 63 Jakubov 79
Telefón: +421 905 810 749
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľka n.o.:  Ing. Marta Prochyrová
účet: SK62 0900 0000 0001 8934 6282
 

Veselý pán kaplán v Dome Svitania

Už od rána sme sa tešili na vzácnu návštevu, pána kaplána Mariána Lukáča z Malaciek. Bol u nás minulý rok a prišiel aj teraz, aby nám porozprával o Veľkej noci...

Hneď po príchode k nám sme ho zobrali najprv do dielní, aby videl, čo robíme a ako sa my chystáme na Veľkú noc. Potom sme sa všetci usadili v rehabke ako v kine a pán kaplán začal rozprávať. Premietal nám aj obrázky, priniesol veľký rapkáč (Anička s ním zarapkala plnou silou, to bol rachot!) a dve drevené doštičky s obrázkami krížovej cesty. Na krížovej ceste je 14 zastavení, ale často sa tam pridáva ako „bonus“ aj pätnáste zastavenie a to je zmŕtvychvstanie.
Zopakovali sme si, že pôstne obdobie trvá 40 dní pred Veľkou nocou, začína sa na Popolcovú stredu. Na Kvetnú nedeľu, ktorá bude už najbližšiu nedeľu, si pripomíname, ako Ježiš vošiel na somárovi do Jeruzalema Zlatou bránou. Ľudia mu kričali „Hosanna“ na slávu, v rukách držali palmové a olivové ratolesti. Tí istí ľudia ale o pár dní kričali: „Ukrižuj ho!“. Ten ich nepríjemný krik si pripomíname tým, že od Zeleného štvrtka až do Veľkonočnej nedele sú zvony zaviazané (nepoužívajú sa), ale rapká sa rapkáčmi namiesto zvonenia. Na Zelený štvrtok si pripomíname poslednú večeru. V tento deň pápež pri obradoch umýva nohy iným ľudom, minulý rok umýval nohy väzňom.
Na Veľký piatok si pripomíname ukrižovanie. V kostole sa spievajú pašie a ľudia si špeciálne uctievajú kríž. Na Bielu sobotu je Ježiš v hrobe, ľudia chodia k Božiemu hrobu a nielen do Jeruzalema, ale skoro v každom kostole je možnosť ísť si uctiť Boží hrob. V sobotu v noci sa konajú obrady vzkriesenia, v celom kostole je najprv tma, potom, ako si ľudia zažínajú sviece od paškála, postupne sa začína rozsvecovať. Tieto nočné obrady sú veľmi pekné a radostné. Na konci býva pochod okolo kostola a znamená šírenie dobrej zvesti do celého sveta.
Po zaujímavej prednáške sme sa pána kaplána ešte všeličo pýtali, dozvedeli sme sa odpovede a veľa zaujímavých nových informácií. Vyšlo to akurát tak, že po skončení nášho stretnutia nám priviezli obed, my sme pánovi kaplánovi poďakovali, dali sme mu ako darček ručne zdobené vajíčko (tzv. stromovajco), rozlúčili sme sa a išli sme obedovať. Ďakujeme pánovi kaplánovi, že nám urobil takú peknú veľkonočnú prednášku priamo v Dome Svitania.

Paťka Bučková Kamilka Sestrienková

Joomla Templates by Joomla51.com