Podporte Dom Svitania, n.o. prostredníctvom 2% (3%) z dane aj v roku 2022!
Peniaze použijeme na dobrú vec.
Ďakujeme za Vašu priazeň!


Formuláre:

Nová výročná správa za rok 2019

Našu výročnú správu za rok 2019 si môžete prezrieť a stiahnuť vo formáte .pdf TU.

Archív výročných správ


Krízový plán Covid-19
TU

Kontakt

Dom Svitania, n.o.

900 63 Jakubov 79
Telefón: +421 905 810 749
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Riaditeľka n.o.:  Ing. Marta Prochyrová
účet: SK62 0900 0000 0001 8934 6282
 

Aktivity

September 2022

Prichádza jeseň a my v Dome Svitania to už tiež pomaly pozorujeme. Popri práci v chránenej dielni trávime čas aj vonku na záhrade, zbierame jablká, orechy, rajčiny. Chlapci hrabú opadané lístie, rýľujú zem. V rámci programu sociálnej rehabilitácie sa venujeme práci v kuchyni. Umývanie a utieranie riadu, udržiavanie poriadku. Učíme sa očistiť zeleninu a ovocie, uvariť ľahké jedlo, upiecť koláč. Každý z klientov sa môže a dokáže naučiť niečo nové a tak rásť v samostatnosti a sebestačnosti. A spoločne hľadáme cestu ako to čo najlepšie dosiahnuť.

Okrem pracovných činností sa tešíme z výnimočných udalostí. Navštívili nás zamestnanci z Komunálnej poisťovne a strávili u nás celý deň. Pomáhali v krajčírskej dielni a strihali levanduľu do levanduľových vrecúšok.

V sobotu 10.9. ste mohli nájsť náš stánok aj na Malackej šošovici. Sme zvedaví čo nás ešte čaká a tešíme sa na spoločne strávený jesenný čas.

Deň krivých zrkadiel v Jakubove

Deň krivých zrkadiel je dňom ľudí s mentálnym postihnutím.
Ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú neraz inak, neznamená to však, že sú horší.
Vy, obyvatelia Jakubova, poznáte nás – ľudí s hendikepom, z Domu Svitania. Stretáme sa denne a sme vám za vašu podporu vďační.

Tohtoročný Deň krivých zrkadiel sme strávili s vami:
s úžasnými detičkami a pani učiteľkami v škôlke
s milými dámami na obecnom úrade, na pošte, v obchode
s ústretovým pánom vodičom autobusu
s mnohými z vás, ktorých sme stretli v uliciach Jakubova

Obdarovali sme vás krásnym výrobkom z našich dielní. Porozprávali sme sa, odfotili sa spolu, potešili sme sa príjemne stráveným spoločným chvíľam.

Ďakujeme vám za to, že sme v tom spolu, že môžeme žiť s vami, nie vedľa vás.

Návšteva v MCK Malacky

V piatok 6.5.2022 sme boli na spoločnej akcii v MCK Malacky. Po príchode nás privítala pani Zuzka. Porozprávala nám históriu malieb, ktoré sa nachádzajú na stenách aj strope miestnosti na prízemí. O tom, že ich vytvorila “ malá“ Libuška Čtveráková. Sú vzácne aj krásne. Pri pohľade na jej maľby sme sa cítili ako v čarovnom lese. Malá Libuška vytvorila aj kráľovské tróny. Je obdivuhodné, že zo starých kresiel a stoličiek. Marián a Dušan sa na chvíľku stali pánmi kráľmi. Pani Zuzka nám ešte porozprávala o Divadle na hambálku, v ktorom hrá. Pozvala nás na ich predstavenie a aj na špeciálne poobedňajšie premietanie filmov v kine. Potom sme sa presunuli na poschodie, kde vystavuje pani Eva Mikletičová obrazy. Vytvára ich technikou zvanou enkaustika. Sú očarujúce. Každý z nás si našiel svoj naj obraz: rybičky, medúzy, krajinku, obrázky maľované len modrou farbou, obilie, kvety, listy. Podpísali sme sa do kroniky. Táto akcia bola veľmi fascinujúca, plná pozitívnej energie, ktorú potrebujeme pre svoj osobný, ale aj pracovný rozvoj. Tešíme sa na ďalšie akcie organizované MCK Malacky.

Ľubko Jančí

Prvomájové Malacky

Prvého mája sme sa spolu vybrali na tradičnú akciu s názvom Prvomájové Malacky. Bolo tam všeličo: zvieracia farma, sokoliari, jazda na koni, divadlo pre deti, folklórny súbor Macejko, futbalový zápas, zóna lásky a zóna ticha. Užili sme si dobré jedlo, koncert Adama Ďuricu a hlavne našu vzájomnú pohodovú spoločnosť. Je nám spolu proste fajn.

Výlet do ZOO v Bratislave


Dnes ráno sme sa vybrali do bratislavskej ZOO. Pred bránou ZOO sme chvíľku čakali, kým otvoria. Zatiaľ sme doplnili energiu v podobe lepeňákov, nachystali si doklady a peniaze na vstupenky. O chvíľu sa pre nás začalo dobrodružstvo plné zážitkov z rôznorodej fauny, od opíc až po zubra s mláďatkom. Spolu sme objavovali krásu zvieracieho sveta za slnečného počasia. Obdivovali sme zvieratá a zároveň sme robili fotodokumentáciu. Okolo obeda sme doplnili energiu a pokračovali sme v objavovaní kútov ZOO, ktoré sme doteraz nevideli. Pri jazierku sme si spravili spoločnú fotku. Cestou domov sme sa rozprávali, čo všetko sme videli a čo na nás najviac zapôsobilo. Cesty boli pomerne prázdne. V aute vládla pozitívna nálada. Každý povedal, čo sa mu na dnešnom výlete páčilo. Za mňa môžem povedať, že to bol jeden fantasticky strávený deň plný zážitkov a nových vedomostí. Ďakujem našej dobrej pani riaditeľke Marte za zorganizovanie výletu a aj nám všetkým za pohodu, ktorá vládla počas celého dňa.Ľubomír Jančí

Ako sme plesali

Aj tento rok zorganizovali naši priatelia zo Vstúpte ples. Konal sa v krásnych priestoroch v Malackách, takže sme nemuseli ďaleko jazdiť. Vo veľkej pekne vyzdobenej miestnosti sme mali pre Dom Svitania zarezervované dva stoly. V priebehu večera sme dostali dva slávnostné chutné chody, ktoré sme rýchlo vytancovali. Na hudbe bolo super, že sa striedali moderné s ľudovkami, takže každý si našiel to pravé orechové. Okrem skvelej hudby doplnila zábavu aj bohatá tombola. Trvala veľmi dlho, ale my sme v sebe našli trpezlivého ducha. Oplatilo sa, vyhrali sme. Dobre sme sa zabávali pri fotení v zábavnom fotokútiku. Dávali sme si na hlavy parochne, klobúky, okuliare a tak sme sa fotili. No bola to zábava nesmierna. Najviac sa mi páčilo, že sme sa plesu zúčastnili takmer všetci z Domu Svitania. Sme dobrá parta, ktorá drží spolu. Veru to aj bolo vidieť na tom, ako sa spolu vieme dobre zabávať. Preto dovidenia o rok, priatelia!

Ľubko Jančí

 

Ako sme šošovicovali

Dňa 26.5.2018 sa konala jarná Malacká šošovica s rôznym sprievodným programom. My sme hlavne predávali v našom stánku, ale boli sme si aj pozrieť prezentáciu v planetáriu. Oproti bola výstava poľnohospodárskej techniky a modelári vystavovali modely lietadiel. Okrem toho sme si pozreli zvieratá v ohrade (býčka, teliatka). Ľudia si mohli nakúpiť rôzne užitočné predmety v stánkoch. Bol aj kultúrny program, kde umelci spievali (podľa mňa až moc hlasno). Stretli sme veľa ľudí známych aj neznámych s úsmevom na tvári. V stánku nám bolo veselo a príjemne. Neskôr poobede sme sa zbalili a s krásnymi zážitkami a bagetou v bruchu sme spokojne išli domov.

Ľubko Jančí

Veľká noc v Dome Svitania

Pred pár dňami k nám do Domu Svitania zavítal pán farár Janko Sitár a porozprával nám o udalostiach Veľkej noci. Mala som pocit, že bol dobre pripravený, prednášku mal veľmi kvalitne vyskladanú. Myšlienky, informácie a súvislosti mali hlavu aj pätu. Na začiatku sa chcel priblížiť poslucháčom z hľadiska veľkonočných symbolov: vajcia sú symbolom nového života. V krajinách ako Amerika, Nemecko, Rakúsko majú deti takú aktivitu či tradíciu hľadať vajíčka a sladkosti po záhrade, kde ich schoval zajac, ktorý rýchlo uteká. Ďalšie symboly sú kraslice, korbáč, ratolesti, bahniatka. Zopakovali sme si najdôležitejšie informácie o význame jednotlivých dní Veľkonočného týždňa. Následne mal prezentáciu o živote Ježiša v životnej etape, ktorá je významom Veľkej noci. Z prednášajúceho sa stal veľmi dobrý rozprávač historického príbehu o Ježišovi. Začínajúc poslednou večerou až po dokázanie apoštolom a ďalším generáciám večných vekov, že vyhral nad smrťou. Príbeh nebol interpretovaný len voľne. Pán farár používal citáty z biblie s dialógmi Ježiša a apoštolov. To malo veľkú výpovednú hodnotu. Ja si myslím o sebe, že som kresťanka katolíčka a viem dosť o Ježišovi, ale vždy sa niečo nové dozviem. Najdôležitejšie je, že to vystúpenie malo takú silu, že mi ostane nielen v pamäti, ale aj v srdci. Obdivujem neuveriteľnú pamäť prednášajúceho. Tieto fakty podané takýmto spôsobom by podľa môjho názoru presvedčili aj ateistu. 

Pán farár Sitár, ďakujeme, vážime si Váš čas, energiu, ktorú ste vložili do prezentácie a to tak, že sa Vám podarilo zaujať nás. 
S úctou napísala Patrícia Bučková 
P. S.: Tešíme sa nabudúce !!!

 

 

 

Novoročné posedenie

V pondelok 8.1. sme sa prvý raz v tomto roku stretli v práci. Mali sme veľmi pekné spoločné posedenie pri sviečkach a sladkých dobrotách. Porozprávali sme si vianočné a novoročné zážitky, prebrali sme pracovné predvianočné predaje. Rozdelili sme si drobné darčeky. Spoločne sme si pripomenuli pracovné pravidlá. Pani riaditeľka nám čítala a ukazovala pohľadnice, ktoré sme dostali do Domu Svitania. Potešilo nás, že sme dostali vianočnú pohľadnicu, ktorú sme vyrábali v našich chránených dielňach. Bol to fajn deň. Preto nech pre nás platí: Ako na nový rok, tak po celý rok J

Paťka Bučková a  Kamilka Sestrienková

Ako sme sa odprezentovali na konferencii

Dňa 7. novembra sa konala v Bratislave „Výročná konferencia OP Ľudské zdroje počas 60. Výročia ESF“. (Inak toto je strašne komplikovaný názov). Zúčastnili sme sa aj my z Domu Svitania: Kamilka, Ľubko, Robko, Lacko a pani riaditeľka. Doobeda vystupovali so svojimi príspevkami rôzni prednášajúci, my sme si zatiaľ rozložili na stoly naše výrobky a predávali sme. Bolo fajn, že sa pri nás zastavovali ľudia a pýtali sa, ako sa máme, ako sa veci, ktoré predávame, vyrábajú a podobne...

Čítať ďalej...

Joomla Templates by Joomla51.com